بیمه مسافرتی

نوع و مدل بیمه خود را انتخاب کنید.

درباره بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی چیست؟

بیمه مسافرتی به منظور محافظت از مسافران در برابر خطرات احتمالی سفر به کار می رود. این بیمه تعداد زیادی از حوادث ناگواری که در یک سفر ممکن است اتفاق بیفتد را تحت پوشش قرار می دهد.
در بیان اهمیت خرید بیمه مسافرتی می توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • در بسیاری از سفارت خانه ها خرید این بیمه برای صدور ویزا الزامی است.
 • بیمه مسافرتی بهترین راه برای جبران یا کاهش خسارت های رخ داده و بهترین تضمین برای داشتن سفری امن به شمار می رود.
 • هزینه های پزشکی در بعضی از کشورها بسیار سنگین است و استفاده از آنها بدون پشتیبانی شرکت های بیمه ای بسیار گران تمام می شود.

پوشش های بیمه مسافرتی

منظور از پوشش، خساراتی است که در صورت وقوع حوادث و خطرات، توسط شرکت بیمه حمایت خواهند شد. برخی از این پوشش ها عبارتند از:
 • هزینه های پزشکی: تمام هزینه های به وجود آمده در اثر بیماری ها یا حوادث و صدمات مختلف که نیازمند مراقبت پزشکی و بستری شدن در بیمارستان و مراکز درمانی باشد، توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد. در این پوشش کلیه هزینه های بستری، معاینه، درمان، جراحی و… تا سقف تعهد بیمه نامه جبران می شود.
 • هزینه های دندانپزشکی: در خصوص هزینه های دندانپزشکی، تنها هزینه معالجه ضروری پرداخت می شود. هزینه هایی مثل درمان عفونت شدید، دندان درد، کشیدن دندان و…
 • هزینه دارو: در صورت مفقود شدن داروهای همراه مسافر (به شرط ضروری بودن مصرف آن ها) شرکت بیمه موظف است هزینه ارسال مجدد داروهای مورد نیاز بیمه گذار را پرداخت کند.
 • بیماری های شدید: در صورت وقوع حوادث نسبتا سنگین یا ابتلا به بیماری های شدید، شرکت بیمه بر اساس شرایط شخص آسیب دیده و با مشورت پزشک مشخص می نماید که اقدامات لازم جهت درمان شخص را در همان کشور انجام دهد یا زمینه را برای انتقال او به کشورش فراهم کند. شرکت بیمه موظف است مناسب ترین تصمیم را با مشورت پزشک متخصص اخذ نماید.
 • هزینه های بازگشت: در صورت ابتلا به بیماری یا وقوع حادثه ای که بیش از ۱۰ روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، شرکت بیمه هزینه بازگشت یکی از همراهان بیمار را پرداخت می کند.
 • هزینه همراه: همچنین در موارد دیگری که نیاز به بستری شدن بیش از ۱۰ روز وجود داشته باشد، هزینه رفت و آمد و اقامت یکی از بستگان درجه ۱ بیمار، توسط شرکت بیمه پرداخت می شود تا به عنوان همراه در کنار وی باشد.
 • هزینه مسائل حقوقی: در مواردی که بیمه مسافرتی شامل پوشش حقوقی باشد، شرکت بیمه حمایت های حقوقی فراوانی از شخص به عمل خواهد آورد. مشکلات حقوقی ممکن است در صورت رعایت نکردن قوانین شهروندی در کشورهای خارجی و یا آشنا نبودن با قوانین و مقررات مربوط به آنجا رخ دهد و شخص مسافر را با مشکلات و درگیری های فراوان و همچنین هزینه های زیادی مواجه نماید. در این موارد شرکت بیمه حمایت هایی از قبیل مشاوره و پیگیری پرونده و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به حق الوکاله و هزینه های مربوط به دادگاه و فرآیند دفاع را تعهد می نماید. این هزینه ها در شرکت های مختلف سقف های گوناگونی دارند و هر شرکت بنا بر شرایط مربوط به خود اقدام به پرداخت آنها خواهد نمود.
 • هزینه های مربوط به بار، مدارک مسافر و تاخیر پرواز: در این پوشش ها، شرکت بیمه هزینه خسارت سرقت یا مفقودی بار و مدارک شخص و همچنین تاخیر در حرکت وسیله نقلیه مربوط به سفر را پرداخت می نماید.

مدت اعتبار بیمه مسافرتی

مدت بیمه نامه از زمان خروج از کشور و هنگام خوردن مهر خروج بر روی گذرنامه آغاز می شود. از زمان صدور بیمه مسافرتی، بیمه گذار مدت مشخصی برای خروج از کشور فرصت دارد. این مدت برای بعضی شرکت های بیمه شش ماه و برای بعضی دیگر تا یک سال است.

همچنین بهتر است این نکته را بدانید که همه بیمه های مسافرتی، سفرهایی که کمتر از ۹۲ روز متوالی باشند را پوشش می دهند. یعنی حتی اگر شما بیمه مسافرتی یک ساله خریداری کنید، باید هر ۹۲ روز به کشور بازگردید، چون از روز ۹۳ام به بعد دیگر تحت پوشش این بیمه نخواهید بود.

بهترین بیمه مسافرتی

بهترین بیمه مسافرتی ممکن است برای هر فرد با توجه به شرایط سفر و وضعیت وی متفاوت باشد، اما می توان برای انتخاب آن معیارهایی مثل کامل بودن پوشش های بیمه ای، شرایط شرکت کمک رسان، نحوه پرداخت خسارت و … را در نظر گرفت.

همچنین برای انتخاب بهترین بیمه مسافرتی، اطلاع از نرخ و شرایط ارائه شده در تمام شرکت های بیمه ضروری است که شما می توانید با استفاده از سایت ازکی در زمانی بسیار کوتاه نرخ و شرایط شرکت های مختلف بیمه را ببینید، مقایسه کنید و با استفاده از مشاوره های تخصصی کارشناسان ازکی، بهترین بیمه را انتخاب کنید.

بیمه مسافرتی ارزان

یکی از معیارهای مهم در انتخاب و خرید بیمه مسافرتی برای بسیاری از افراد، قیمت و ارزان بودن بیمه نامه است.

در بیمه مسافرتی، شرکت های مختلف بر اساس مدت زمان سفر و همچنین مناطق جغرافیایی گوناگون، نرخ های متفاوتی را ارائه می دهند که شما می توانید پس از مقایسه قیمت بیمه مسافرتی در سایت ازکی، ارزان ترین آن را انتخاب کنید.

البته توجه داشته باشید که ممکن است یک بیمه مسافرتی ارزان، از پوشش های کامل و یا نحوه پرداخت خسارت مناسبی برخوردار نباشد. به همین دلیل پیشنهاد مشاوران ازکی این است که در انتخاب بیمه مسافرتی علاوه بر قیمت، معیارهای مهم دیگر را نیز مدنظر قرار دهید.

محاسبه قیمت بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی بر اساس سه عامل اصلی محاسبه می شود:

 • سن مسافر
 • مدت سف
 • مقصد سف

همچنین برای بعضی از مقصدها امکان انتخاب پوشش مالی نیز وجود دارد و این مورد نیز بر روی قیمت بیمه تاثیر خواهد گذاشت.

سن مسافر

سن مسافر به نوعی مشخص کننده میزان احتمال وقوع مشکلات جسمی، میزان سلامتی و همچنین احتمال قرار گرفتن در معرض خطرات مختلف می باشد. به این معنی که هرچقدر سن مسافر بیشتر باشد، مبلغ بیشتری به عنوان حق بیمه پرداخت خواهد کرد.

گروه های سنی تعیین شده توسط بیشتر شرکت های بیمه به شکل زیر است:

 • ۰ تا ۱۲ سال
 • ۱۳ تا ۶۵ سال
 • ۶۶ تا ۷۰ سال
 • ۷۱ تا ۷۵ سال
 • ۷۶ تا ۸۰ سال
 • ۸۱ تا ۸۵ سال
 • ۸۶ سال و بیشتر

مدت سفر

هرچه مدت زمان سفر بیشتر شود، هزینه بیمه نامه مسافرتی بیشتر خواهد شد. مدت بیمه مسافرتی به مدت زمانی که قصد سفر دارید بستگی دارد و بر اساس بازه های زمانی ارائه شده انتخاب می شود:

 • ۱ تا ۷ روز
 • ۸ تا ۱۵ روز
 • ۱۶ تا ۲۳ روز
 • ۲۴ تا ۳۱ روز
 • ۳۲ تا ۴۵ روز
 • ۴۶ تا ۶۲ روز
 • ۶۳ تا ۹۲ روز
 • شش ماهه
 • یک ساله

مقصد سفر

کشورهای جهان توسط شرکت های بیمه و بر اساس عوامل مختلفی به گروه های چندگانه تقسیم می شوند. اگر در مدت مسافرت تنها قصد سفر به یک کشور را داشته باشید، به آسانی گروهی که کشور مقصد شما در آن قرار دارد را انتخاب می کنید. و اگر قصد مسافرت به چندین کشور را داشته باشید، باید توجه کنید که تمام مقصدهای شما در گروه بیمه خریداری شده قرار داشته باشد.

به صورت کلی هرچقدر محدوده جغرافیایی قید شده در بیمه نامه وسیع تر باشد و کشورهای بیشتری را شامل شود، مبلغ بیمه نامه بیشتر خواهد شد. مثلا محدوده تمام کشورهای جهان گران تر و محدوده سفرهای زیارتی ارزان تر از سایر مناطق محاسبه می شوند.

سقف تعهدات بیمه مسافرتی

سقف تعهدات بیمه مسافرتی، میزان حداکثر هزینه شرکت برای جبران هزینه درمان یا خسارت مسافر است. این سقف در بعضی از موارد قابل انتخاب است و خریدار بیمه می تواند بین دو یا چند سقف تعهد حق انتخاب داشته باشد.

شرکت های کمک رسان بیمه مسافرتی

از آن جایی که شرکت های ایرانی در خارج از کشور شعبه ندارند، خدمات بیمه مسافرتی خود را از طریق شرکت های کمک رسان ارائه می دهند. به این صورت که مسافر ایرانی از شرکت های بیمه داخلی مثل ملت، آسیا، ایران، سامان، پاسارگاد و… یک بیمه مسافرتی خریداری می کند و این شرکت ها طی قراردادی با شرکت های بیمه گر خارجی مثل Reise-Schutz ، Evasan ، SOS ، Allianz و… در ارتباط هستند و حمایت های پوششی در خارج از کشور را از طریق آن ها ارائه می کنند.

همچنین در بعضی سفارت خانه ها تنها یک شرکت مشخص جهت صدور ویزا توصیه می شود و مسافران به آن کشور حتما باید بیمه خود را از شرکتی که سفارت معرفی کرده، خریداری نمایند.

بیمه مسافرتی ایران

بیمه ایران یکی از شرکت های ارائه دهنده بیمه مسافرتی می باشد. بیمه مسافرتی ایران یکی از معدود شرکت های بیمه است که علاوه بر پوشش های اصلی، پوشش بازگرداندن کودک بی سرپرست به کشور محل اقامت و پوشش جستجو و نجات بیمه گذار در صورت وقوع حادثه (تا سقف ۵۰۰۰ یورو) را ارائه می دهد.

همچنین در بیمه مسافرتی ایران، هزینه فوریت های پزشکی تا سقف ۵۰,۰۰۰ یورو پرداخت می شود.

بیمه ایران خدمات بیمه مسافرتی خود را از طریق شرکت کمک رسان اواسان(Evasan) به بیمه گذاران ارائه می دهد.

بیمه مسافرتی ملت

بیمه ملت یکی دیگر از شرکت های ارائه دهنده بیمه مسافرتی است که اکثر پوشش های اصلی بیمه مسافرتی را ارائه می دهد.

این بیمه در قالب سه طرح بیمه حوادث مسافران عازم به خارج از کشور، بیمه مسافران ورودی به ایران و بیمه حوادث گروهی تورهای مسافرتی عرضه می شود.

محدودیت سنی بیمه ملت برای این بیمه ۸۵ سال است و فرانشیز آن ۲۵ یورو برای هر خسارت می باشد.

محدودیت سنی بیمه ملت برای این بیمه ۸۵ سال است و فرانشیز آن ۲۵ یورو برای هر خسارت می باشد. شرکت کمک رسان بیمه مسافرتی ملت، شرکت رایزشوتز Reise Schutz)) است. به این معنی که بیمه مسافرتی ملت از طریق این شرکت کمک رسان به بیمه گذاران خود خدمات رسانی می کند.

بیمه مسافرتی سامان

یکی دیگر از شرکت های ارائه دهنده بیمه مسافرتی، بیمه سامان است که برای ارائه خدمات خود با شرکت کمک رسان بین المللی Mideast همکاری می کند.

بیمه مسافرتی سامان علاوه بر ارائه پوشش های اصلی، پوشش هایی مثل پوشش بیمه سرقت و آتش سوزی منزل در زمان سفر، جبران هزینه های کنسلی سفر و امکان استفاده از آمبولانس هوایی را ارائه می دهد.

از مزایای مهم بیمه مسافرتی سامان می توان به خدمات ۲۴ ساعته به زبان فارسی و پرداخت مستقیم هزینه ها در کشور مقصد اشاره کرد.

بیمه مسافرتی SOS

شرکت sos در واقع یک شرکت کمک رسان ارائه دهنده خدمات بیمه مسافرتی است که شرکت های بیمه مختلف مثل بیمه پاسارگاد، بیمه آسماری، بیمه دانا و … بیمه مسافرتی خود را از طریق این شرکت به بیمه گذاران ارائه می دهند.

در بیمه sos پوشش های اصلی بیمه مسافرتی ارائه می شود و شما می توانید از پوشش های این بیمه در اکثر کشورهای جهان استفاده کنید.

نحوه دریافت خسارت بیمه مسافرتی

پرداخت خسارت در شرکت های کمک رسان به دو روش انجام می شود.

حالت اول شرکت های کمک رسانی هستند که امکان پرداخت خسارت در محل حادثه را دارند. به این معنی که شما باید موقع بروز حادثه، با شماره شرکت کمک رسانی که روی بیمه نامه مسافرتی درج شده است تماس بگیرید و با اعلام نام، شماره بیمه نامه و مدت اعتبار آن، حادثه رخ داده را توضیح دهید. در این حالت شرکت کمک رسان بر اساس حادثه رخ داده اقدامات لازم را انجام می دهد و هزینه خسارت را به صورت مستقیم یا از طریق ارگان مربوطه (مثل بیمارستان و …) به بیمه گذار پرداخت می کند.

حالت دوم شرکت های کمک رسانی هستند که امکان پرداخت خسارت در محل حادثه را ندارند. در این حالت شما باید هزینه خسارت رخ داده را شخصاً پرداخت کنید و بعد از بازگشت به کشور، با ارائه صورت حساب هزینه های پرداخت شده، خسارت خود را از شرکت بیمه گر دریافت کنید. در چنین شرایطی باید برای دریافت خسارت مدارک زیر را به شرکت بیمه ارائه دهید:

 • اصل بیمه نامه مسافرتی
 • اصل و کپی گذرنامه
 • اصل فاکتورهای پرداخت شده
 • گزارش های مربوط به هزینه (گواهی فوت، کپی شناسنامه، گواهی پزشکی بیمارستان و غیره)

هزینه ها و خسارت هایی که توسط بیمه مسافرتی پرداخت نمی شود

 • هزینه هایی که بیمه شده شخصا و بدون اطلاع و موافقت شرکت بیمه متحمل شود.
 • هزینه های مرتبط با بیماری سابقه دار، ابتلای مجدد به بیماری مزمن یا ادامه دار و یا عوارضی که بیمه شده قبلاً از آن آگاهی داشته است.
 • موارد ناشی از جنگ، تجاوز نظامی، اعمال دشمنان خارجی، مخاصمات (جنگ اعلام شده یا نشده)، جنگ داخلی، قیام، شورش، تروریسم و عملیات نظامی، بلوا و ناآرامی اجتماعی.
 • مباشرت، مشارکت یا معاونت در عمل مجرمانه.
 • هزینه های مرتبط با شرکت در مسابقه اسب دوانی، مسابقه دوچرخه سواری و هر نوع مسابقه یا نمایش با وسایل موتوری و شرکت در تمرینات و مسابقات ورزشی حرفه ای نظیر کوه نوردی (صعود حرفه ای)، هوا نوردی و هرگونه پرواز، غار نوردی، غواصی، ورزشهای زمستانی یا تمرین به منظور شرکت در مسابقات رسمی و یا نمایش و یا هرگونه ورزش و تفریحی که به طور معمول و معقول خطرناک تلقی می شود.
 • تشعشعات هستهای یا هر مورد مربوط به آن.
 • زایمان در خلال سه ماه مانده به موعد زایمان و سقط جنین اختیاری.
 • هزینه های مرتبط با مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و دارو های روان گردان به استثنای داروهایی که با تجویز پزشک ذی صلاح مصرف شده باشد.
 • هزینه های مرتبط با حوادث شغلی و کار.
 • هزینه های مرتبط با اختلالات و بیماری های مادرزادی.
 • پیشگیری یا واکسیناسیون.
 • هزینه های مرتبط با فیزیوتراپی.
 • انرژی درمانی، آفتاب درمانی و درمان به منظور زیبایی، معالجه از طریق چشمههای آب معدنی.
 • هزینه های مرتبط با بیماری های روانی و جنون.
 • هزینه های مرتبط با خودکشی و یا اقدام به خودکشی.
ادامه متن

برای سوال از مشاوران فیلد‌های زیر را پر کنید

شماره تماس ۲۴ ساعته گروه مشاوران بیمه برای راهنمایی و پاسخ سوالات شما
۰۹۱۳۸۳۴۷۰۱۰

سوالات متداول

چرا باید بیمه مسافرتی داشته باشم؟

به دلیل تامین امنیت در سفر

پرداخت هزینه‌های بالای درمانی در خارج از کشور

مدت بیمه درمان مسافرتی چند روز باید باشد؟

طبق تعداد روزهای سفر مسافر (ولی بر اساس آیین‌نامه بیمه مرکزی کشور مدت اقامت نباید بیشتر از ۹۲ روز متوالی باشد).

آیا مبدأ سفر باید ایران باشد؟

بله؛ برای استفاده از بیمه‌نامه مسافرتی، حتماً باید به هنگام خروج از کشور مهر خروج از کشور در پاسپورت مسافر درج شود. به همین دلیل مبدأ سفر باید ایران باشد. مسافری که بیمه‌نامه مسافرت خریداری کرده، نمی‌تواند برای شروع سفر کشور دیگری را بعنوان مبدأ سفر انتخاب کند.

آیا داشتن بیمه مسافرتی الزامی است؟

در شرایط عادی خرید بیمه‌نامه مسافرتی بجز برای گرفتن ویزا، اختیاری است.

داشتن بیمه مسافرتی برای گرفتن ویزا از سفارت خانه کشورها الزامی است. بخصوص کشورهای عضو شینگن.

همچنین در صورتی که مسافر ویزای چند ساله داشته باشد و یا اقامت کشوری را دارد، خرید بیمه مسافرتی برای سفر به خارج از کشور الزامی نیست.

آیا تاریخ شروع بیمه درمان مسافرتی از تاریخ صدور آن است؟

خیر؛ تاریخ شروع بیمه‌نامه مسافرتی از تاریخ آغاز سفر خواهد بود. (بیمه شدگان بلافاصله بعد از شروع سفر به خارج از ایران، می‌توانند از مزایای بیمه مسافرتی در سراسر جهان استفاده کنند؛ یعنی از زمانی که مهر خروج از کشور در پاسپورت درج می‌گردد).

آیا بیمه مسافرتی برای سفر‌های داخلی هم صادر می‌شود؟

خیر؛ در این موارد می‌توان بیمه مسئولیت (بیمه مسئولیت مدنی تورها) و بیمه حوادث خریداری کرد.

به صورت کلی بیمه مسافرتی چه پوشش‌هایی را ارائه می‌دهد؟

پذیرش و انتقال بیمه‌شده با نظارت پزشکی به نزدیک‌‌ترین بیمارستان یا مراکز درمانی مجهز، در کوتاه­ترین زمان ممکن و به هر طریق.

پرداخت هزینه‌‌های پزشکی و بستری بر اساس نرخ ارز مندرج در بیمه‌‌نامه و با استناد به گواهی پزشک.

انتقال یکی از اعضای خانواده بیمه‌شده از ایران به کشور مقصد در صورت بستری شدن بیمه‌شده و پرداخت هزینه‌های اقامت وی.

هزینه بازگشت بیمه‌گذار به دلیل فوت یکی از اعضای نزدیک خانواده (تا بستگان درجه دوم).

هزینه متعارف بازگشت غیرمنتظره بیمه‌شده به دلیل صدمات یا بیماری حاد پزشکی.

پرداخت هزینه‌های فوریتهای دندانپزشکی شامل معالجه صدمات ناشی از حوادث، دندان درد، درمان عفونت و کشیدن دندان.

تهیه و ارسال اضطراری داروهای خاص برای بیمه‌شده.

پرداخت هزینه‌های متعارف مربوط به بازگرداندن جسد متوفی.

پرداخت هزینه‌های لازم برای بازیابی مدارک شناسایی (از جمله گذرنامه و ویزا) بیمه‌شده‌، در صورت سرقت یا گم شدن.

 پرداخت هزینه‌های متعارف جهت بازگرداندن کودکان بی سرپرست زیر ۱۵ سال همراه فرد بیمه‌شده که در اثر این حادثه بی سرپرست مانده‌اند.

پرداخت هزینه‌های ناشی از تاخیر در تحویل بار.

همکاری و ارائه مشاوره حقوقی مورد نیاز در صورت بروز مشکلات قانونی در کشور مقصد.

 

آیا پس از صدور ویزا بیمه درمان مسافرتی قابل استرداد است؟

بله؛ با درخواست کتبی بیمه‌گذار و مراجعه حضوری وی به دفتر نمایندگی بیمه امکان استرداد بیمه مسافرتی وجود دارد.